
Fókuszban a NYELÉS
A diszfágiáról - a szerzett nyelés zavarról.
Vásári Vivien / 2021‑04‑02
A korábbi bejegyzésemből kiderült, hogy naponta körülbelül 2000 alkalommal nyelünk.
A nyelés egy alapvető humán funkció a légzés mellett, az emberi élethez nélkülözhetetlen. De vajon mi történik akkor, ha ebben az alapvető funkcióban zavar keletkezik?
A szerzett nyelészavar (diszfágia) számos okból kialakulhat. Vezető ok a stroke, de e mellett traumás agysérülés, tumoros megbetegedés és egyéb szindrómák kísérő tünete is lehet. A nyelészavar súlyossága egy spektrum mentén változhat, beszélhetünk enyhe, középsúlyos és súlyos diszfágiáról.
Mit értünk diszfágia alatt?
A diszfágia egy szerzett nyelészavar. A zavar a nyelés mind az 5 fázisát érintheti: a nyelés előtti preorális szakaszt (mialatt az étel a tányérból eljut a szájüregig), az orális előkészítő (rágás, aprítás), az orális transzport (a falat hátra juttatása), a faringeális (a nyelés akaratlan szakasza, a gége emelkedik, a légutak zárnak, a falat a nyelőcsőbe jut) és az özofageális fázisokat (akaratlan szakasz, a falat a gyomorba jut).
Mik a diszfágia tünetei?
Jellemző tünetei közé tartozik a nyelés alatt vagy után jelentkező köhögés, krákogás. Továbbá a nyálfolyás, az aspiráció (köznyelven ,,félre nyelés”), a nyelés utáni beszédhang megváltozás (nedves hang), a szájüregben maradt ételdarabok, az étel visszafolyása az orrüregbe vagy akár a megnövekedett étkezési idő (átlagos idő: 45 perc).
Milyen típusai vannak?
A diszfágia típusa szerint beszélhetünk orofaringeális vagy özofageális diszfágiáról. A logopédus az előbbi típusban tud segíteni.
Miért fontos a diszfágia korai felismerése,kezelése?
A probléma alulértékelése komoly problémákat eredményezhet. A legsúlyosabb szövődményként a sorozatos aspiráció talaján kialakuló aspirációs tüdőgyulladás említhető. E mellett alultápláltság, kiszáradás, súlyos fokú izomtömegvesztés és szociális izoláció is kialakulhat.
Kihez fordulhatunk segítségért?
A nyelészavart kiváltó alapbetegséget az adott szakorvos diagnosztizálja. Az ezt követő diagnosztikus és terápiás munkát a szakképzett logopédus végzi.
Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Ha Ön vagy családtagja esetén úgy érzi, hogy a probléma hátterében diszfágia állhat, érdemes szakemberhez fordulni. A probléma elbagatellizálása súlyos szövődményekhez vezethet. Ne feledje, megfelelő időben kezdve a probléma nagyobb sikerrel kezelhető!
Szakirodalmi hivatkozás: Groher, M. E. & Crary, M. A. (2016). Dysphagia: Clinical management in Adults and Children (Second Edition). USA: Elsevier.
#nyelés #diszfágia